Co sprawia, że w Twoim organizmie woda się zatrzymuje?

Wiele osób zna to nieprzyjemne uczucie, gdy ciało puchnie z powodu zatrzymywania się wody w organizmie. Są na to co prawda sposoby, ale warto wiedzieć co nieco na temat tego zjawiska.

Powodów zatrzymywania się wody w organizmie jest kilka – paradoksalnie jednym z podstawowych może być odwodnienie i spożywanie zbyt małej ilości płynów w ciągu dnia. Do prawidłowego funkcjonowania nasz organizm wymaga około 2-2,5 litra płynów codziennie. Inaczej będzie zatrzymywał wodę, aby mieć jej trochę na zapas – to jego sposób na obronę przed jej całkowitą utratą.

Innymi powodami zwykle jest siedzący tryb życia i brak lub niewystarczająca ilość ruchu oraz sportu, a także niezdrowa dieta odchudzająca. Jeśli przez cały dzień lub jego znaczną część siedzisz, krew krąży w Twoim ciele znacznie wolniej, niż powinna. To zaś prowadzi prosto do zastoju płynów, co jest bardzo niekorzystne dla zdrowia.

Warto pamiętać ponadto, że wodę zatrzymuje sól, dlatego też nie jest wskazane jej spożywanie w dużych ilościach. Lepiej przyjrzeć się swojej diecie i wprowadzić pewne zmiany – na przykład stosować więcej ziół w miejsce soli.

Jeśli nadal masz problemy z zatrzymywaniem się wody w organizmie, zbadaj u endokrynologa poziom hormonów. Częstą przyczyną są mianowicie także wahania hormonów, np. wzrost poziomu estrogenów. Zdarza się też, że do zatrzymywania wody dochodzi przed miesiączką, z powodu ogromnego stresu lub gdy regularnie stosujemy antykoncepcję.

(KKW / Fot. Pixabay/cc0)