Fundusz inwestycyjny, lokata, a może fundusz z lokatą?

Fundusze inwestycyjne

Często zastanawiamy się nad wyborem depozytu bankowego – wahamy się między rachunkiem oszczędnościowym, lokatą terminową i funduszami inwestycyjnymi. To najpopularniejsze sposoby, aby gromadzić i pomnażać nasze oszczędności.

Jeszcze jednym rozwiązaniem są fundusze inwestycyjne z lokatą – to nowa propozycja, ale trafiła już do oferty wielu banków. Niskie stopy procentowe obniżają też oprocentowanie lokat i innych produktów oszczędnościowych, co jednak znacznie nas zniechęca.

Mamy do wyboru lokatę na 2 lub 3 miesiące o oprocentowaniu około 3%, ale po przemyśleniu dochodzimy do wniosku, że taka opcja nie ma większego sensu. Banki nie byłyby jednak sobą, gdy nie wymyśliły sposobu na obejście tego problemu i nie tracić kapitału. Wymyślają nowoczesne produkty oszczędnościowe, poszerzając swoją ofertę. Obecnie na topie jest m.in. lokata z funduszem.

Lokaty
Co prawda już nie są tak popularne jak kilka lat temu, ale nadal mają zwolenników. Gorsze oprocentowanie zniechęca klientów i bankom coraz trudniej zachęcić klientów. Minusem jest też brak dostępu do środków na lokacie. Można co prawda rozłożyć gotówkę na kilka lokat, które będą kończyć się co kilka tygodni lub miesięcy.

Fundusze inwestycyjne
Fundusze oferują więcej swobody niż lokaty – możemy kupować i sprzedawać – jak chcemy, decyzja należy do nas. W przypadku funduszy pieniężnych i obligacyjnych nie musimy martwić się o wahania wyceny i ryzyko straty nie jest duże. Plusem jest zaś możliwość odroczenia podatku Belki.

Fundusz z lokatą
Nowość w ofercie banków to produkt hybrydowy łączący zalety obu produktów. Część kapitału pracuje na rachunku oszczędnościowym, a część jest zainwestowana w fundusze. Zaletą jest atrakcyjne oprocentowanie, ale obiecywany zysk jest tylko potencjalny.

Warto zastanowić się poważnie, co wybrać – wszystkie te produkty mają swoje plusy i minusy, a każdemu klientowi może bardziej pasować inny produkt. Trzeba go dopasować do swoich potrzeb, oczekiwań i możliwości, także finansowych.

(KKW / Fot. Pixabay/cc0)