Hitlerowski symbol na polskim transporterze bojowym w Iraku

symbol SS panzer division

Na zdjęciu polskiego transportera, zniszczonego pod Bagdadem, który opublikowała „Gazeta Wyborcza”, znajduje się emblemat Dywizji Pancernej SS Leibstandarte Adolf Hitler z okresu II wojny światowej – jak podała „Trybuna”.

O znaku i jego symbolice na polskim transporterze gazeta dowiedziała się od Macieja Grabowskiego, znawcy heraldyki militarnej z Dolnego Śląska. Powiększył on fotografię i zauważył, że godło znajdujące się na tarczy karabinu maszynowego, to godło Dywizji Pancernej Leibstandarte Adolf Hitler.

Polski wóz z emblematem SS został zaatakowany w pobliżu Diwaniji. Wjechał na minę pułapkę, którą przez radio zdetonowano. Znajdowali się w nim polscy żołnierze i iracki tłumacz ze specjalnego oddziału Żandarmerii Wojskowej z Gliwic. Każdy z nich został ranny w wyniku tego zdarzenia.

Jak to się stało, że na polskim pojeździe bojowym zamieszczono symbol hitlerowskiej formacji? Kto wydał na to zgodę, a może tak zdecydowali sami walczący żołnierze? Wydaje się niemożliwe, by mogli sami nanieść emblemat dywizji SS na sprzęcie bojowym.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej, Piotr Paszkowski, dowiedział się o tej sprawie od „Trybuny” i obiecał, że wyjaśni tę kwestię.

KwK, f: Autorstwa Willtron – Image:1divss.gif, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4376538