Ile możesz dorobić na wcześniejszej emeryturze?

Czy można uniknąć utraty świadczeń z ZUS-u, dorabiając? Tak, można pracować na emeryturze, ale trzeba znać limity zarobków i obowiązki wobec ZUS-u.

Mimo tych ograniczeń wiele osób deklaruje chęć pracy także po przejściu na emeryturę. Warto wiedzieć, że limity zarobków są podnoszone – co trzy miesiące dla osób na wcześniejszej emeryturze, a co rok dla będących na świadczeniu przedemerytalnym.
Trzeba jednak zgłosić podjęcie pracy i wysokość dochodów do ZUS-u, czyli wypełnić „Oświadczenie o osiąganiu przychodu” (raz w roku albo co miesiąc). Jeśli tego nie zrobimy, ZUS może wydać decyzję o rozliczeniu dodatkowych dochodów i zażąda zwrotu świadczenia za poprzedni rok, a nawet trzy lata.

Co wliczamy do dochodu?
ZUS uznaje za nasz dochód różne przychody, m.in. pensję z umowy o pracę, zapłatę za zlecenie, dochód z prowadzenia własnej firmy, działalności gospodarczej. Z kolei zyski z umowy o dzieło nie są oskładkowane. Zaświadczenie o dochodach wystawia każda firma czy instytucja, w której pracowaliśmy.

Jakie są limity?
Maksymalnie można dorobić około 3048 złotych brutto. Jeśli zarobimy więcej, ZUS zmniejszy wysokość naszej emerytury. Jeśli przekroczymy 5660 zł, czasowo ją zawiesi. Warto jeszcze dodać, że osoby pozostające na świadczeniu przedemerytalnym mogą dorobić 1011, 80 zł brutto – w przeciwnym razie stracą pełną kwotę świadczenia. Po przekroczeniu 1011,80 zł brutto świadczenie zostanie pomniejszone maks. do 520 zł brutto, a powyżej 2833,10 zł – zawieszone. Jeśli mamy wątpliwości, warto skorzystać z porady doradcy emerytalnego lub doradcy podatkowego.

Materiał przygotowany przez Kancelarię Doradztwa Podatkowego BSO Prawo & Podatki, http://bramorski.com/.