Jak oszczędzać pieniądze na emeryturę?

jak oszczędzać pieniądze

Mimo że Polacy zdają sobie sprawę, że czekają ich niskie emerytury, niewielu z nas odkłada dodatkowe środki. Tymczasem niska pensja nie musi stanowić przeszkody – jest wiele sposobów oszczędzania. Musimy po prostu wybrać je zgodnie z naszymi możliwościami finansowymi.

Jak pokazują analizy, świadczenia emerytalne za jakieś 25 lat będą odpowiadały 25-30% ostatniej pensji. To trzykrotnie mniej niż obecnie! Nie warto liczyć na rząd i emerytury, lepiej zadbać o siebie i zacząć oszczędzać, aby zapewnić sobie lepsze życie.

Aby zacząć odkładać środki, nie trzeba mieć imponującego kapitału, np. na inwestowanie w nieruchomości czy na giełdzie. Jest wiele sposobów na bezpieczne oszczędzanie. Wśród nich można znaleźć kilka pasujących do naszych możliwości finansowych.

Warto rozważyć m.in. Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Wiele banków oferuje tego typu produkty. Nie mamy też narzuconej minimalnej kwoty wpłaty, o tym i o częstotliwości wpłat decydujemy sami.

Pozostają też klasyczne rachunki oszczędnościowe oraz lokaty, ostatnio wprawdzie nisko oprocentowane, ale nadal mają one grono swoich zwolenników. Poza tym jednak dobrze jest rozpocząć od przyjrzenia się swoim wydatkom – już wstępna analiza pozwoli wprowadzić zmiany mające na celu efektywne oszczędzanie. Nie musi to oznaczać znacznego obniżenia poziomu życia i wyrzeczeń – trzeba po prostu podejść do tego rozważnie. Oszczędzanie nie jest tak trudne, jak się wydaje…
(KK)