Jak urządzić małą i funkcjonalną kuchnię?

Kuchnia jest bardzo ważnym miejscem w każdym domu. Jednak stosunkowo niewielu Polaków ma szczęście posiadać dużą kuchnię, znacznie częściej mamy do czynienia z małymi przestrzeniami, które należy dobrze zaplanować.

Mała kuchnia bezwzględnie powinna być jasna i dotyczy to zarówno ścian, jak i mebli. Jasne kolory optycznie powiększą przestrzeń i nadadzą jej lekkości. A jeśli już jesteśmy przy meblach, to warto stawiać na naturalne materiały przyjazne naszemu zdrowiu. Doskonale sprawdzi się tutaj lite drewno, z którego w całości wykonane są nasze produkty.

Meble tego typu nadal są rzadkością na polskim rynku. Warto wykorzystać je w swojej kuchni ze względu na ich niezwykłą trwałość. Ponadto są one bardzo estetyczne i produkujemy je w tak różnorodnych wzorach, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie, niezależnie czy bliżej mu do modnego minimalizmu, czy nieśmiertelnej klasyki.

Warto zadbać także o duży blat roboczy, dzięki czemu zyskamy trochę wolnego miejsca w bezpośrednim sąsiedztwie ściany na umieszczenie niezbędnych akcesoriów. Pamiętajmy jednak, żeby w małej kuchni jak najmniej rzeczy znajdowało się na blatach, gdyż na niewielkiej przestrzeni nagromadzenie rzeczy potęguje odczucie chaosu i wiecznego bałaganu, co może na dłuższą metę przytłaczać i irytować.

Mała ilość miejsca wymusza także kompromisy w zakresie sprzętów kuchennych. Powinny być one kompaktowe i dopasowane do ilości domowników. Nie warto montować dużego przestronnego zlewu, jeśli inwestujemy w zmywarkę. Z powodzeniem wystarczy taki składający się z jednej komory. Zmywarka także nie musi być największa, jaka jest w sklepie, szczególnie kiedy w mieszkaniu mieszka para plus kot. Często okazuje się, że wystarczy także mniejsza lodówka, ponieważ niekoniecznie potrzebujemy ogromnej zamrażarki do gromadzenia zapasów.

Na szczęście producenci sprzętu AGD oraz mebli mają w swojej ofercie produkty, które idealnie sprawdzają się w małych kuchniach. Dzięki temu niewielkie przestrzenie mogą być jednocześnie wygodne i w pełni funkcjonalne.
(KK)