Jaką wannę wybrać?

Moda na wanny powraca – zwłaszcza w dużych salonach kąpielowych. Mają one swoich zwolenników, bo i nie brakuje im atutów. A do tego prezentują się pięknie, stając się ozdobą łazienki. Jak wybrać tę jedyną?

Trzeba jednak pamiętać, że wanna nie będzie dobrym wyborem do każdej łazienki. Wielkość pomieszczenia ma znaczenie – do małych łazienek, głównie w blokach, lepszym wyborem zwykle będzie prysznic. Wanną da się wkomponować, ale nie zawsze się to opłaca, gdyż stracisz wiele miejsca, np. na pralkę. Jeśli możesz przenieść ją do przedpokoju lub kuchni, warto rozważyć tę zmianę.

Wanna ma bowiem wiele zalet – jeśli mamy dziecko i psa, znacznie ułatwi nam ona kąpiele. Pranie również wygodniej robi się w wannie. Z kolei prysznic zajmuje mniej miejsca i umożliwia szybką kąpiel. Co zatem wybrać? Wszystko zależy od wielkości łazienki, ale także od naszych potrzeb.
Jeśli decydujecie się na wannę, musicie też określić, jaką – żeliwne są solidne i trwałe, akrylowe występują w różnych kształtach, wolnostojące są prawdziwą ozdobą itd. Trzeba określić kształt, kolor i materiał, z jakiego jest ona wykonana.

Wanna żeliwna
Wanny żeliwne są trwałe i solidne i przyjmuje się, że to wybór na całe życie. Mają też charakterystyczny design – wybrane modele mają nóżki w kształcie antycznych rzeźb lub lwich łap, które pasują do łazienek w stylu retro. Upływ czasu nie oddziałuje na nie źle, gdyż emalia chroni je przez wiele lat przed uszkodzeniami mechanicznymi i zarysowaniami.
Co więcej, utrzymuje się w nich stała temperatura wody, mimo że puste są zimne. Ich wadą jest także ciężar – trudno ją wnieść do mieszkania. Do wyboru jest także niewiele kształtów oraz kolorów, więc nie do każdego wnętrza uda się ją dobrać.

Wanna stalowa
Dla odmiany wanny stalowe dostępne są w różnych kolorach, kształtach i wymiarach, a zatem bez problemu dopasujemy model do naszej łazienki. Pokryte są też nowoczesnymi emaliami, które gwarantują im odporność na zarysowania, różne uderzenia i działanie detergentów. Są też lżejsze od żeliwnych, co ważne głównie w transporcie. Podobnie jednak jak wanny żeliwne, są zimne przed napełnieniem ich gorącą wodą, a poza tym woda szybko traci w nich ciepło. Jest na to jednak rada – można wannę termicznie izolować dzięki specjalnej obudowie.

Wanna akrylowa
Jeśli interesuje Was szeroki wybór kształtów i kolorów, znajdziecie go również w kolekcjach wanien akrylowych. To bardzo popularny rodzaj wanien – zaletą jest także ich waga, która znacznie ułatwi transport, a także możliwość długiego utrzymywania stałej temperatury. To ważne, gdyż podczas kąpieli w nich nie zmarzniemy! Są ciepłe w dotyku, łatwe w pielęgnacji i się nie przebarwiają. Rdza czy zacieki nie są im groźne, ale za to są dość podatne na zarysowania i uderzenia. Dostępne są też wersje wzmocnione, np. ze specjalną powłoką, warto porównać ich ceny.

KKw, fot.MikesPhotos/Pixabay