Lwów – zabytki i inne atrakcje

teatr na starym mieście we lwowie

Lwów ostatnio bardzo zyskał na popularności – chętnie wybieramy się tu na kilkudniowe zwiedzanie. Galicyjskie miasto kryje wiele zabytków – najważniejsze przedstawiamy poniżej.

Lwów – dla jednych dawna Polska i jedno z najważniejszych i najpiękniejszych miast Galicji. Teraz jest prężnym ośrodkiem, które dynamicznie się rozwija, niemal z roku na rok. W dużym stopniu przyczynia się do tego turystyka – nie tylko Polacy chętnie zwiedzają to wspaniałe miasto, gdyż pełne jest zabytków, ale trzeba też docenić panującą w nim wyjątkową atmosferę.

Warto wybrać się na spacer, aby pozwiedzać, ale też cieszyć się chwilą, powoli popijając gorącą czekoladę, wypoczywając w parkach it. Jednak to poszukiwanie zacierających się śladów polskiego Lwowa jest chyba najbardziej kuszące.

Najwyższym punktem jest Wzgórze Zamkowe, a wielką atrakcją znajdujący się na nim Zamek Wysoki. Stąd zaś roztacza się widok na zabytkowe Stare Miasto. Warto wiedzieć, że serce Lwowa wpisano na listę dziedzictwa narodowego UNESCO.
Wśród cennych zabytków należy wymienić Katedrę Łacińską, Katedrę Ormiańską, zespół renesansowej Cerkwi Wołoskiej, liczne kościoły, m.in. renesansowy kościół Bernardynów. Rynek, ratusz, baszta, arsenał, Teatr Miejski, Ossolineum, najstarszy na Ukrainie dworzec – jeszcze z 1661 roku, a także uniwersytet to tylko kilka najważniejszych miejsc. Warto wybrać się także na lwowskie cmentarze. Cmentarz Orląt Lwowskich jest wyjątkowo ważny dla Polaków.

Obowiązkiem każdego turysty jest też spacer główną promenadą, Aleją Wolności.

(KKW / Fot. Pixabay/cc0)