Najsłynniejsze targowiska świata

Zabytki można sfotografować, ale emocje i wrażenia podczas podróży są bezcenne. Warto przywieźć z powrotem jak najwięcej pamiątek – oto najsłynniejsze targowiska na świecie.

Turcja – Wielki Bazar w Stambule
Bez wątpienia jedno z najsłynniejszych targowisk na świecie to Wielki Bazar w Stambule – najstarsze i największe w Turcji. Zajmuje ponad 30 hektarów – a znajdziemy na nim ceramikę, dywany, perfumy, biżuterię itd. Suk, jak miejscowi określają ogromny targ, stanowi także centrum tutejszego życia. Poza handlarzami znajdziemy tu knajpki.

Maroko – Jemma el Fna, Marrakesz. W sercu Marrakeszu znajduje się tradycyjny ‘souk’ Jemma el Fna. Życie tętni na nim wieczorami, a nawet po zmierzchu. Stanowi zarazem symbol Marrakeszu – to gratka m.in. dla miłośników jedzenia! Można tu spróbować chyba wszystkich smaków tej części Afryki. Radzimy zrobić też kulinarne zakupy – suszone owoce (figi i daktyle), oliwki z okolicznych gajów, ale i bakaliowe ciastka czy oryginalne desery. Stoły handlarzy uginają się też od ciężaru rękodzieła, biżuterii, własnoręcznie produkowanych kosmetyków. Spacerując, można też obserwować kowala czy szewca przy pracy…

Paryż – Pchli targ Saint-Ouen. Paryż słynie z targowisk, a pchle targi, tzw. brocante, wpisują się we francuską tradycję. Ich klimat urzeka, czas płynie wolniej, a przeróżne bogactwo przedmiotów przyprawia o zawrót głowy. Jednym z nich jest m.in. Marché de Saint-Ouen. To również największy pchli targ w ogóle na świecie! W 1885 roku sprzedawcom kazano opuścić miasto i udali się poza jego mury. Dziś można znaleźć na nim przedmioty z całego świata – m.in. antyki, biżuterię, lalki, ale i torebki Diora czy innego topowego producenta. Krętych alejek nie brakuje, a w każdej z nich panuje inny klimat.

Holandia – Bazaar w Beverwijk. Bazaar w Beverwijk jest największym targiem w Europie wśród zadaszonych. Co można na nim znaleźć? Na przykład towary z różnych krajów i kultur – jak słodkości, desery i inne produkty kulinarne, ale też biżuterię, rękodzieło, książki, ubrania, rowery. Można też kupić usługę artystyczną – ozdobienie roweru lub wziąć udział w warsztatach lub festiwalu.

Materiał zaprezentowany dzięki uprzejmości Biura Podróży Ex Oriente Lux – organizatora wycieczek do Azji, w tym wypraw do Turcji: https://exorientelux.pl/turcja/.