Od stycznia za zakupy w sklepie osiedlowym płacisz jeszcze więcej!

finanse i pieniądze

Niedawno bulwersowały nas ceny masła, cukru, mięsa, a także owoców, tymczasem okazuje się, że od stycznia zdrożało znacznie więcej produktów. Za zwykłe zakupy płacisz więcej.
Ceny w sklepach, głównie osiedlowych, niedawno wzrosły. Wszędzie zaś drogie były owoce, których w tym sezonie nie było dużo przez niekorzystne warunki pogodowe. Ceny truskawek, jabłek, gruszek czy śliwek były najwyższe od wielu lat. Okazuje się jednak, że trend ten trwa nadal.
Prawdopodobnie od 1 stycznia 2017 roku czekają nas kolejne podwyżki, przede wszystkim produktów spożywczych. Wiąże się to przede wszystkim ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia oraz stawki godzinowej, gdyż generuje to wyższe koszty pracy. Najbardziej odczują to mali przedsiębiorcy, w których uderzy także zakaz handlu w niedzielę. W efekcie jednak – konsumenci, czyli my.

Codzienne oszczędzanie w rodzinie
Warto znać kilka sposobów na oszczędzanie, zwłaszcza wtedy, gdy mamy dużą rodzinę i trudno jest cokolwiek odłożyć. Są różne metody oszczędzania – szybkie, dłuższe, mniej lub bardziej efektywne.

Warto założyć lokatę długoterminową i gromadzić na niej środki z chrzcin, komunii, urodzin, wesela itd. Równie dobre będzie także konto oszczędnościowe. Co prawda jest także duża wada tego rozwiązania – przez czas trwania lokaty nie masz dostępu do swoich środków. Jeśli musisz je wypłacić, stracisz odsetki, a niektóre banki zachowają także opłatę wstępną. Mając pieniądze na koncie, masz do nich dostęp, ale wypracujesz mniejszy zysk.

Jeśli masz kilka kredytów, rozważ ich konsolidację. To wygodniejszy sposób spłaty zadłużenia, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
Jeśli czekają Cię większe zakupy, szukaj okazji i promocji, a także nie bój się negocjować cen. Jeśli to możliwe, planuj wydatki – np. za wakacje czy remont.

(KKW / fot. Pixabay/cc0)