Pielęgnacja i szczotkowanie owczarka staroangielskiego

siersc

Jeśli decydujesz się na zakup pięknej kulki, czyli szczeniaczka owczarka staroangielskiego, pamiętaj, że będzie on wymagał starannej pielęgnacji. Jakiej? Kilka porad znajdziesz poniżej.

Efektowne owłosienie bobtaila

Staranna pielęgnacja owczarka starnoangielskiego sprawi, że można podziwiać jego urodę w pełnej krasie. Sierść to jego symbol i powód do dumy – jest obfita i miękka, ale wymaga regularnego przycinania. Gęstość i jakość sierści mają większe znaczenie niż jej obfitość.

Pielęgnacja sierści

Regularnie rośnie tzw. podszerstek, miękkie owłosienie, które cały czas się odnawia. Warto zabrać bobtaila do fryzjera, aby skrócić sierść – systematyczna pielęgnacja w przypadku posiadania tej rasy jest konieczna i pozwala zadbać o komfort pupila, ale także jego wygląd. W razie powstania supłów i ich usunięcia, ubytek w sierści będzie widoczny.

Szczotkowanie bobtaila

Psiaka trzeba też regularnie szczotkować – to podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Dwie godziny tygodniowo to minimum, aby pies prezentował się idealnie. Najlepiej wykonywać tę czynność dwa razy w tygodniu. Dobrym pomysłem będzie oswajanie psiaka do czesania już od najmłodszych lat – już od 2 lub 3 miesiąca życia. Musi czuć się bezpieczny, dlatego zwróć uwagę, kiedy go szczotkujesz – nabranie zaufanie może potrać kilka tygodni lub miesięcy. Poza tym przez ten czas również właściciel nabierze wprawy – jak pies jest młody, ma krótszą sierść i rozczesywanie zajmuje mniej czasu. Dopiero dwuletni bobtail ma wzorcową piękną sierść.

Wiele zależy także od trybu życia bobtaila. Jeśli przez około 10-14 dni nie będzie szczotkowany, sierść na pewno się skołtuni. Rozplątywanie sierści nie jest przyjemne ani dla właściciela, ani tym bardziej dla psa. Co zatem kupić? Przyda się m.in. szczotka włosiana, druciana, metalowy grzebień, klamry służące do podpinania sierści, odżywka do włosów stosowana w trakcie szczotkowania.

Artykuł powstał dzięki Macoes.pl

Karola, f: athree23 / pixabay