Pietruszka dla bogaczy? Ceny znowu w górę!

Tanie jak barszcz? Warzywa i owoce stały się niemal towarem luksusowym i dla bogaczy, a ceny nadal rosną. Kalafior za 7 zł sztuka, kilogram pietruszki ok. 15-18 zł, a fasolki szparagowej ok. 12 zł. Za kilogram truskawek płacimy jak rok temu za całą łubiankę, drogie będą też śliwki…

Pietruszka jako rarytas? Za 1 kilogram pietruszki trzeba zapłacić około 15-18 złotych. Wiele zależy od miasta i miejsca, w którym kupujemy – sklep, market spożywczy, lokalne targowisko, bazarek itd. Można znaleźć pietruszkę za ok. 12 zł za kilogram, ale nawet i za… 20 zł. 

A jak wygląda teraz włoszczyzna w większości sklepów? Duża marchewka ma nam zrekompensować pietruszkę w miniaturowym rozmiarze? W dodatku wygląda ona dość marnie i budzi zastrzeżenia co do swojej świeżości. 

Nie kawior, nie łosoś, nie wołowina czy owoce morza, lecz pietruszka stała się towarem luksusowym tego lata. Przebiła nawet szok cenowy związany z masłem czy coraz droższym awokado. 

Powodem wzrostu cen są susze – tegoroczne i sprzed roku. Czy jednak warunki klimatyczne to aby na pewno jedyny powód? Zastanawia fakt, że marchew też jest warzywem korzeniowym, a jednak jej cena nie wzrosła aż tak jak cena pietruszki. Podobno pietruszka jest trudniejsza w uprawie, bo podatna zarówno na nadmiar, jak i zbyt małą ilość wody. Efektem pogody zeszłorocznej były słabe zbiory, stąd też niewielkie warzywa w tym roku. Czy są jednak chętni na pietruszkę za taką kwotę?

Ewelina, f: restyledliving / Pixabay