Prowadzisz biznes? Kilka rad dla początkujących

Perspektywa bycia własnym szefem kusi? Obawiasz się jednak założyć własną firmę? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych porad.
Rejestracja firmy to nie jest bardzo czasochłonny proces. Warto wiedzieć, jak się do tego zabrać – tym bardziej, że rośnie liczba osób, które rozważają założenie swojej własnej działalności i pracę na własny rachunek. Oznacza to zwykle większe możliwości, ale też nowe obowiązki i więcej odpowiedzialności.
Wiele osób już na starcie rezygnuje jednak z tego pomysłu, obawiając się wielu formalności. Warto zatem wiedzieć, że trwa to znacznie krócej niż kiedyś, a sam proces jest dość prosty. Przede wszystkim musisz wiedzieć, co chcesz robić – pomysł na firmę to podstawa, bo w dużej mierze to od niego zależy, czy odniesiesz sukces. Coraz trudniej jest trafić w tzw. niszę na rynku. Teraz czas na wybór formy prawnej działalności, a więc trzeba wybrać formę organizacyjną i prawną. Gdy już wybierzesz, czas zarejestrować firmę.
Przede wszystkim należy zarejestrować działalność w CEIDG. Co to znaczy? Otóż CEIDG-1 to wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – jest to czynność bezpłatna. Rejestracji dokonuje się zatem na wniosek przyszłego przedsiębiorcy. Dowodem wpisu będzie wydruk tego wniosku, a numerem identyfikacyjnym NIP. Zgłoszenie płatnika składek ubezpieczeń społecznych w ZUS odbywa się już automatycznie.
Następnie trzeba uzyskać numer REGON – masz na to 14 dni od daty wpisu do CEIDG. Do rejestru REGON wpisuje firmę Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Warto wiedzieć, że zgłoszenie podatnika o numer REGON odbywa się w oparciu o wniosek CEIDG-1. REGON jest wymagany, aby możliwe było prowadzenie firmy – np. do kontaktów z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, podpisywania umów i rozliczania się z klientami.
Teraz czas na rejestrację firmy w urzędzie skarbowym – należy powiadomić właściwy Urząd Skarbowy o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Trzeba też mieć numer NIP. Obecnie zgłoszenie do Urzędu Skarbowego z wyborem formy opodatkowania odbywa się także w oparciu o wniosek CEIDG-1. Jeśli jesteś osobą fizyczną na początku prowadzenia działalności możesz być zwolniony z podatku VAT. Z kolei warunkiem zwolnienia u podatników kontynuujących prowadzenie firmy jest nieprzekroczenie w poprzednim roku podatkowym wartości sprzedaży w sumie 200.000 zł.
Musisz jeszcze zarejestrować firmę w urzędzie skarbowym dla celów podatku dochodowego. Osoby fizyczne mogą wybrać sposób opodatkowania – zależy to od rodzaju prowadzonej działalności i od wysokości przychodów i kosztów. Pozostała jeszcze rejestracja w ZUS-ie? Jak już wspomnieliśmy, dokonuje się ona w oparciu o wniosek CEIDG-1. Osobiście należy jednak zgłosić do ubezpieczenia ew. pracowników – mamy na to 7 dni od daty ich przyjęcia do pracy.

KKw, fot.StartupStockPhotos/Pixabay