Skutecznie zabezpiecz metal przed korozją

rdza

Korozja to zmora właścicieli metalowych urządzeń. Nawet bowiem tak wytrzymałe tworzywo, jak metal, ulega z czasem zniszczeniu na skutek działania czynników środowiska. Ponieważ w tym wypadku zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż próbować leczyć, podpowiadamy kilka rozwiązań (np. powłoki antykorozyjne), które pomogą ochronić metalowe powierzchnie.

Czym jest korozja?

Zapewne widziałeś nieraz charakterystyczne rdzawe ślady na metalowej powierzchni. Ich obecność oznacza, że rozpoczął się proces korozji – naturalnego niszczenia metali pod wpływem czynników środowiska. Bardzo często powoduje go wilgoć. Metalom nie służy też kontakt z piaskiem i żwirem, za to pomaga zabezpieczenie odpowiednią powłoką (jest nią np. teflon).

Jak zabezpieczyć metalowe powierzchnie?

Z korozją nie ma żartów. Zawczasu trzeba pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu. Przede wszystkim, trzymaj metalowe sprzęty w suchym pomieszczeniu. Warto też stosować powłoki antykorozyjne. Może to być np. farba, do której dodano teflon. Powłoką podłoże może być również powleczone w formie osłony. 

Więcej fachowych porad na https://www.nelvi.pl/powloki

Czy można coś zrobić, gdy korozja już się pojawi?

Co wtedy, gdy nie zabezpieczysz metalu, a na dodatek przegapisz moment pojawienia się korozji? Póki ogniska są jeszcze małe, możesz spróbować zapobiec rozprzestrzenianiu się zjawiska. Na przykład wykorzystując ocet i sodę oczyszczoną, a następnie odpowiednie zabezpieczenia. Jeśli jednak korozja zajęła większość powierzchni, nie ma innego wyjścia niż ją wymienić. 

Olga, f:8926/ pixabay