Sprawdź, czy musisz zacząć oszczędzać i poprawić swoje nawyki finansowe

oszczędzanie pieniędzy

Wielu z nas twierdzi, że świetnie gospodaruje pieniędzmi. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że jest dokładnie odwrotnie. Sprawdź, czy jesteś jedną z osób, które powinny zacząć oszczędzać.

Oszczędzanie nie jest tożsame ze skąpstwem. Jeśli myślisz w ten sposób, nie będziesz odpowiednio gospodarował swoimi finansami. Poniżej możesz sprawdzić, czy już powinieneś zacząć oszczędzać.
1. Czekasz na wypłatę, bo żyjesz od pierwszego do pierwszego? Jeśli księgowość spóźni się, będziesz miał problem. Możesz nagle nie mieć środków na koncie, a tu zbliżają się święta lub dłuższy weekend.
2. Nie oszczędzasz, więc nie jesteś przygotowany na ew. trudne życiowe sytuacje. Nie masz zabezpieczenia, jeśli życie Cię zaskoczy – np. awarią i potrzebą pilnego remontu, awarią samochodu czy chorobą. Jesteś wtedy zmuszony, aby pożyczyć od rodziny, a jeśli Twoi bliscy nie mogą Ci pomóc – musisz udać się do banku lub po pożyczkę.
3. Zalegasz z płatnościami i nie płacisz rachunków regularnie? To kolejny dowód na to, że nie tylko nie umiesz oszczędzać, ale też źle gospodarujesz pieniędzmi. Dostajesz monity i odbierasz telefony z przypomnieniem o płatności za czynsz lub energię?
4. Twierdzisz, że nie możesz oszczędzać, bo za mało zarabiasz? To jedynie wymówka! Przeanalizuj swoje dochody, a także wydatki. Spisz wszystkie, nawet te, które wydają Ci się nieistotne, a zobaczysz czarno na białym, na co wydajesz pieniądze. Gwarantujemy, że będziesz zaskoczony! Pomoże Ci to w zrezygnowaniu z niektórych wydatków, a także w oszczędzaniu.

(KKW / Fot. Pixabay/cc0)