Trudne warunki dla biznesu w Polsce

warszawa

W Polsce przedsiębiorcy nie mają łatwego życia – wiele mówi się o trudnych warunkach dla rozwoju biznesu w naszym kraju. Co ciekawe, łatwiej jest nawet w… Rosji. Szczegóły poniżej.

W Polsce prowadzenie biznesu jest może łatwiejsze niż na przykład w Niemczech, ale na przedsiębiorców czekają liczne utrudnienia. Łatwiej prowadzi się firmę nawet w Rosji – dane z raportu Global Business Complexity Index przeprowadzonego przez ekspertów TMF Group. Jak z niego wynika, Polska zajmuje wysokie, bo aż 10. miejsce w Europie i 21. na świecie pod względem trudności prowadzenia biznesu. 

Podczas opracowywaniu raportu specjaliści wzięli pod uwagę trzy kryteria, tj. zasady, przepisy i kary obowiązujące w każdym analizowanym państwie, a także przepisy odnoszące się do zatrudniania, zwalniania, wynagradzania pracowników, uwarunkowania podatkowo-księgowe itd.

Mimo że młodych ludzi przekonuje do prowadzenia biznesu w Polsce wiele udanych przedsięwzięć opisywanych szeroko w mediach, fakty nie prezentują się zbyt optymistycznie. Jest wiele argumentów przeciwko zakładaniu firmy w Polsce.

Kluczowe dla rozwijania biznesu są koszty prowadzenia działalności oraz przejrzyste i jasne procedury go wspierające. Przedsiębiorca powinien przede wszystkim skupiać się na swojej podstawowej działalności oraz czynnościach operacyjnych, które pomagają mu rozwijać firmę. Skomplikowane procedury nie powinny pochłaniać zbyt wiele jego czasu i uwagi.

Tymczasem w Polsce procedury są skomplikowane, podatki wysokie, a środowisko legislacyjne nieustannie się zmienia. Dużą przeszkodą jest też formalizm urzędów i konieczność załatwienia wielu spraw osobiście.

Wojtek , f: Skitterphoto / Pixabay