Wisła płynie do Moskwy

Smutnym przebojem zimowej przerwy w rozgrywkach ekstraklasy było zamieszanie w krakowskiej Wiśle. Nic więc nie wskazuje, aby mistrzowie Polski po zimowej przerwie byli wypoczęci psychicznie…

 1. WISŁA KRAKÓW. Przygotowania rozpocznie w najbliższą niedzielę. Ma być uroczyście, na głównej podgrzewanej płycie, z kibicami. 13 stycznia podopieczni Wernera Liczki wyjeżdżają na zgrupowanie do Chorwacji. Na razie jedyną nową twarzą w drużynie jest Radosław Sobolewski (dotychczas Groclin). Tymczasem Dynamo Moskwa za tercet Maciej Żurawski – Mirosław Szymkowiak – Kamil Kosowski (ten ostatni jest wypożyczony do Kaiserslautern) gotowe jest zapłacić 8 milionów euro! Samego „Żurawia” wyceniono na 4 mln, a zawodnik twierdzi, że bliżej jest odejścia z Krakowa, niż pozostanie. Gdyby się to potwierdziło, prezes Janusz Basałaj miałby duży dylemat: zarobiłby tyle, ile wynosi roczny budżet klubu, ale kim załatać potężną wyrwę w składzie, zwłaszcza że do Moskwy (za 1,9 mln. dolarów) wyjechał już Damian Gorawski? Czyżby koniec „Wielkiej Wisły”?
 2. LEGIA WARSZAWA. W ten piątek badania wydolnościowe na AWF. Każdy kilogram poświątecznej nadwagi wart jest 1000 złotych. Przez pierwszy tydzień przygotowania na własnych obiektach, później trener Jacek Zieliński zaplanował dwa zgrupowania –ęw Cetniewie i na Cyprze (10 sparingów w ciągu 30 dni). W lutym wyjazd do Turcji. Podpisano kontrakt tylko z jednym nowym zawodnikiem – 18-letnim Dariuszem Zjawińskim (wychowankiem CWKS Legia, ostatnio  w Legionovii). Lada dzień mają zostać sfinalizowane rozmowy z Łukaszem Fabiańskim (bramkarz, wychowanek MSP Szamotuły) i Aleksandarem Vukoviciem (grecki Ergotelis).
 3. GROCLIN GRODZISK. Odpoczywają aż do 10 stycznia. Trener Duszan Radolsky zaplanował tylko jedno zgrupowanie za granicą. W połowie lutego grodziszczanie wylatują do tureckiej Antalyi. W grudniu podpisano kontrakt z Michałem Golińskim (Lech Pozna), a lada dzień dokona tego imiennik i rodak trenera, Duszan Sninsků (obrońca, 193 cm). Trwają poszukiwania zawodników w Czechach, Słowacji i krajach byłej Jugosławii. Nieco przerzedzono kadrę – odeszli m.in. Robert Górski (GKS Bełchatów), Jacek Ziarkowski (Wodzisław), Tomasz Moskała (Cracovia), Sobolewski (Wisła). Największym osłabieniem jest odejście Ivicy Kriżanaca (do Zenitu St. Petersburg).
 4. AMICA WRONKI. Podopieczni Macieja Skorży mają wolne do 11 stycznia. W planach dwa zgrupowania zagraniczne – w styczniu tureckim Beleku, a w lutym hiszpańskiej Chiclana de la Frontera (wszędzie po cztery sparingi). Transfery jak zawsze spokojne. Podpisano umowy z Rafałem Murawskim (Arka Gdynia) i Wojciechem Kobeszko (Jagiellonia Białystok), trwają rozmowy z łotewskim Ventspilsem na temat zakupu Smirnovsa i Agafonowa.
 5. ZAGŁĘBIE LUBIN. Najważniejszymi punktami okresu przygotowawczego (rozpoczną go dopiero w połowie stycznia) będą dwa zgrupowania w Turcji. Najlepszy beniaminek jesieni ma pucharowe ambicje. Stąd spore zamieszanie jakie wywołuje na rynku transferowym. Rozmawia z Legią na temat pozyskania Radosław Wróblewskiego. Z Płocka chce „wyjąć” Marcina Wasilewskiego i Pawła Sobczaka, z Łęcznej Sylwestra Czereszewskiego i Pawła Bugałę. Jest również gotowa lista zawodników z ligi słoweńskiej, chorwackiej, czeskiej i słowackiej. Na razie trener Drażen Beszek dostał od działaczy Macieja Iwańskiego (Szczakowianka Jaworzno).
 6. CRACOVIA. Zaczęli rundę tradycyjnym sparingiem noworocznym. Po czym udali się do… Watykanu na audiencję u Jana Pawła II. Od piątku trener Wojciech Stawowy bierze jednak zawodników w poważne obroty, jednym z elementów bądzie turniej halowy w Skotnikach. 21 stycznia wyjazd na pierwsze zgrupowanie do Turcji, drugie zaplanowano w ostatnim etapie przygotowań. Stawowy przewiduje 8-9 sparingów, z pierwszoligowcami z Rosji, Danii i Szwecji.
 7. POLONIA WARSZAWA. Hojny, angielski inwestor coraz dalej od Konwiktorskiej, dlatego plan przygotowań leżący na biurku dyrektora może okazać się listą pobożnych życzeń. Miały być dwa zgrupowania za granicą (Turcja, Cypr), żadnego sparingu na krajowych boiskach… „Nie mamy ustalonych planów przygotowań, sparingów, brakuje odżywek dla zawodników. Zadłużenie rośnie” – twierdzi Engel. Być może w środę w południe, podczas pierwszego po przerwie spotkania piłkarze usłyszą bardziej pozytywne informacje. Ratunkiem może być sprzedaż Łukasza Jarosiewicza bądź Jacka Kosmalskiego do Turcji, zaproszenie na testy do Austrii ma Antoni Łukasiewicz.
 8. WISŁA PŁOCK. Trener Mirosław Jabłoński zabrał 12 zawodników zespół na cykl turniejów halowych w Niemczech – dziś w Bernburgu, w piątek i sobotę w silnie obsadzonym w Hamburgu (m.in. halowe reprezentacje Rosji i Chorwacji) oraz niedzielny „Techem Cup” w Halle. Pozostali„Nafciarze” będą przez 5 dni trenować w Płocku. Obie ekipy spotkają się ponownie 9. stycznia. 18. stycznia udają się na obóz kondycyjny do Zaździeża, a w lutym na turniej do włoskiej Norcii.
 9. POGOŃ SZCZECIN. Część rozpoczęła przygotowania od turniejów halowych w Niemczech. W Oldenburgu nie dali rady Werderowi Brema i Eintrachtowi Frankfurt. Pozostali zbiórkę mają wyznaczoną na 7 stycznia. Stawi się na niej również Olgierd Moskalewicz, z którym Pogoń chce rozwiązać kontrakt (zdaniem prezesa Ptaka zbyt wysoki w stosunku do prezentowanej formy). Jeśli wszystko wypali, na początku lutego drużyna ma polecieć do Brazylii (w okolice Sao Paolo).
 10. GÓRNIK ZABRZE. Nowy trener Edward Lorens (wraca do Zabrza po raz trzeci) zarządził rozpoczęcie przygotowań do rundy wiosennej na 5 stycznia. W tym miesiącu górnicy trenować będą na hali, a potem wyjeżdżają na dwutygodniowe zgrupowanie do Włoch. O transferach na razie cicho. – Potrzebujemy 2-3 nowych zawodników. Żeby jednak kupować, najpierw musimy kogoś sprzedaćę– konsekwentnie odpowiada prezes Zbigniew Koźmiski.
 11. ODRA WODZISŁAW. Nowy szkoleniowiec Franciszek Smuda zbiórkę zarządził na 10 stycznia. Przedstawi wówczas piłkarzom również nowego asystenta i trener bramkarzy – Andrzej Woźniak. Do wyjazdu na zgrupowanie w Dzierżoniowie (23-29 stycznia) rozegrają pięć sparingów na sztucznej trawie w Pawłowicach i obok Stadionu Śląskiego. 16 lutego wsiądą do samolotu czarterowego udającego się do na turecką Riwierę. Co ciekawe, na pokładzie spotkają piłkarzy Legii, Lecha Poznań, Korony Kielce, GKS Bełchatów, Podbeskidzia Bielsko-Biała.
 12. GÓRNIK ŁĘCZNA. Trener Bogusław Kaczmarek robi czystkę w kadrze. – Szczerze mówiąc, to mi to zwisa, co mówią o mnie Czereszewski i Bugała – przyznał w jednym z wywiadów. Z nowych którzy 10 stycznia stawią się na pierwszym treningu najwięcej obiecują sobie po 32-letnim wychowanku Błękitnych Sarnów, Andrzeju Kubicy. W 10 klubach zagranicznych (w karierze 17-krotnie zmieniał barwy!) w Austrii, Belgii, Francji, Japonii i Izraela strzelił 93 bramki, w polskiej ekstraklasie ma na koncie tylko 27 meczów i 5 goli.
 13. LECH POZNAŃ. Dziś o godz. 10 spotkają się na pierwszym w tym roku treningu. Zimową pracowano przede wszystkim nad wzmocnieniami. Efektem są kontrakty Piotra Świerczewskiego, Emmanuela Ekwueme, Marcina Wachowicza i Łukasza Paulewicza. Odejdzie natomiast Łukasz Madej (szkockie Hearts?). 16 stycznia wylatują na zgrupowanie do hiszpańskiego Alicante. Sfinansuje je Wojciech Mróz. Sponsor klubu sam wybrał to miejsce. Tam przygotowywali się do sezonu też jego kolarze. Miesiąc później – wylot do Turcji, wspomnianym wcześniej ligowym czarterem.
 14. GKS KATOWICE. Outsider ekstraklasy wziął się na poważnie do pracy już w poniedziałek. W porównaniu z jesienną kadrą nową twarzą „Gieksy” jest Adam Bała (powrót z Zagłębia Sosnowiec). „Czuję się trochę nieswojo” – rzucił krótko po treningu i… pomylił drogę do szatni. Do 20 stycznia trenować będą w Katowicach – w hali, terenie i siłowni. Potem zawodników czeka 10. dniowy obóz w Szczyrku a w lutym wyjazd do Turcji. O wzmocnieniach na razie cicho. Najpierw prezes Piotr Dziurowicz musi załatwić sprawę zakazu (decyzją PZPN) transferów.