Żaden wstyd

symbol ateizmu

Internetowa  akcja ateistów 

Pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów działa w internecie Lista Ateistów i Agnostyków im. Kazimierza Łyszczyńskiego (adres: lista.racjonalista.pl). Swoje nazwisko może do niej dopisać każdy, kto chce zamanifestować taki światopogląd. Dotychczas zrobiło to ponad 2,3 tys. osób, a wśród nich prof. Jan Woleński z Krakowa (agnostyk), aktorka Anna Mucha (ateistka) oraz działacze ruchu gejowsko-lesbijskiego: Robert Biedroń (ateista) i Yga Kostrzewa (agnostyczka). Wpisy na listę są weryfikowane poprzez kontakt e-mailowy.
 
Akcji towarzyszy motto z książki znanego ewolucjonisty brytyjskiego Richarda Dawkinsa „Bóg urojony”. „Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy – bo ateizm prawie zawsze świadczy o zdrowej niezależności umysłu…” – pisał Dawkins. Według autorów akcji, w naszym społeczeństwie ateiści są często przedstawiani jako ludzie ułomni, którzy utracili „łaskę wiary”. Chodzi więc o to, żeby pokazać niewiarę z zupełnie innej strony – jako świadomy wybór. Wpisanie się na listę ma też być naturalnym dopełnieniem apostazji – zerwania z Kościołem, czego dokonało w sposób formalny lub nie tak wielu Polaków.
 
„Uznaliśmy, że nie wystarczy odejść i milczeć. Uważamy, że trzeba mówić i działać, by w naszym kraju dostrzeżono tych, którzy nie życzą sobie patronatu Kościoła nad Państwem” – piszą pomysłodawcy strony. „Pytani, czy w ogóle w coś wierzymy, odpowiadamy: Tak, wierzymy w człowieka i potęgę jego rozumu!”.

(wpis archiwalny z 2007r.) Foto: WikimediaImages / pixabay