Znalazłeś atrakcyjną ofertę lokaty? Uważaj i sprawdź ją raz jeszcze!

oferty lokat w bankach

Coraz łatwiej można znaleźć z pozoru interesującą lokatę, ale po doczytaniu oferta okazuje się mało zachęcająca. Banki proponują ją zwykle w pakiecie – jako wabik.

Ostatnio coraz częściej można trafić właśnie na takie oferty. Można powiedzieć, że jest to już niemal standardowa praktyka różnych banków. Równie często pracownicy, konsultanci i doradcy finansowi danego banku radzą nam, abyśmy połączyli standardową lokatę z lokowaną w wybrany fundusz. Kuszą nas obietnicą wyższego oprocentowania na lokacie, ale przecież środki wpłacone na fundusz nie będą pracować i się powiększać. Fundusz jest innym produktem bankowym niż lokata, która gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Warto pamiętać, że fundusz oznacza ryzyko i opłaty, a zarobek trafia raczej do firm zarządzających.
Wcześniej warto przeprowadzić analizę ryzyka, aby świadomie wybrać fundusz, w jaki zainwestujesz. To bardzo ważne, a często decydujemy się na jakikolwiek fundusz. Generalnie lokata połączona z funduszem zwykle nie jest dobrym rozwiązaniem.

Same lokaty są też dużo gorzej oprocentowane niż przed laty, ale będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają wolne środki i chcą je bezpiecznie ulokować, aby nie trzymać oszczędności w domu. Można wybrać okres trwania lokaty – banki oferują lokaty nawet na 2 lub3 lata, choć najpopularniejsze są roczne. Zawsze możemy też przedłużyć lokatę, jeśli gotówka nie jest nam już potrzebna.

(KKW / Fot. Pixabay/cc0)