Masz konto internetowe? Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa!

Bankowość internetowa to świetny sposób zarządzania i kontrolowania naszymi finansami. Warto mieć konto, bo to znacznie ułatwia życie – można sprawdzić stan środków, założyć lokatę, wykonać przelew itd. Trzeba jednak przestrzegać też zasad bezpieczeństwa.

Z drugiej strony trzeba zdawać sobie sprawę, że e-bankowość oprócz korzyści ma także pewne zagrożenia. Docenić trzeba ją za oszczędność czasu i komfort użytkowania, ale często niesie ze sobą potencjalne zagrożenia. Prawdą jest, że mimo wielu korzyści, są też wady. Otóż największe zagrożenie stanowią czyhający oszuści, który starają się wyłudzać dane wrażliwe od klientów różnych banków.

Dysponując nimi, mogą łatwo zalogować się na nasze konto i sprawdzić stan rachunku, dlatego trzeba bardzo pilnie strzec m.in. loginu oraz hasła do konta. Przestępcy wykorzystują różne sposoby, aby uzyskać nasze dane. Warto wiedzieć, jakie, a łatwiej będzie nam chronić się przed niebezpieczeństwem – siebie, ale także nasze pieniądze.

Często wysyłają mejle do klientów wybranego banku, w którym podają od razu link do strony internetowej. Nie jest on oczywiście prawdziwy – witryna udająca tę bankową. A na celu jedynie wyłudzenie od nas hasła i loginu do naszego konta. Mejle tego typu należy od razu usuwać, bez czytania ich zawartości. Absolutnie nie należy też klikać w podany w nich link ani nie wysyłać odpowiedzi na żadne pytania. Co więcej, banki i instytucje finansowe nie wysyłają do klientów próśb o podanie swoich danych.

(KKw / Fot. Pixabay/cc0)