Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu – ciepłe okna

ciepłe okno

Ciepłe okna zapewniają odpowiednią temperaturę i poziom wilgotności wewnątrz domu. Domownicy mogą cieszyć się nie tylko komfortem we własnej przestrzeni, ale również zaoszczędzić na ogrzewaniu. Czym tak naprawdę są ciepłe okna? Jak ograniczyć zużycie energii? 

Ciepły montaż a współczynnik przenikania ciepła

W domach jednorodzinnych najwięcej energii zużywane jest na ogrzanie budynku. Przez drzwi i okna możemy stracić nawet 30% ciepła, co bezpośrednio przekłada się na rachunki za ogrzewanie. Jednak istnieje sposób na ograniczenie strat ciepła i zredukowanie kosztów za energię cieplną. Przede wszystkim należy zadbać o montaż dobrej jakości okien i dobrą izolację termiczną. Występowanie mostków cieplnych oznacza, że przegroda jest nieszczelna i więcej ciepła ucieka na zewnątrz. 

Parametrem pozwalającym obliczyć straty ciepła dla całego okna jest współczynnik przenikania ciepła (Uw) podawany w W/m²K. Aktualne norma przenikalności cieplnej dla okien wynosi maksimum 0,9 W/m²K w zależności od rodzaju okien. Na rynku dostępne są również wysokiej klasy okna pasywne o współczynniku ciepła poniżej 0,7 W/m²K. Im współczynnik jest niższy, tym mniejsze straty ciepła. Dla porównania współczynnik Uw dla starych okien i drzwi balkonowych może wynosić nawet 1,8 W/m²K. Wybierając okna o lepszym współczynniku przenikania ciepła oszczędności mogą sięgać nawet kilkaset złotych rocznie. W dłuższej perspektywie inwestycja w wysokiej klasy okna oraz profesjonalny montaż może przynieść duże oszczędności. 

Właściwy montaż okien ma znaczenie

Wybór okien o niskiej wartości współczynnika Uw znacząco ograniczy straty ciepła. Jednak to nie wszystko, co możemy zrobić, by zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Należy również zadbać o profesjonalny montaż okien. Jedno bez drugiego nie przyniesie pożądanych rezultatów. Czym różni się ciepły montaż od standardowego? Standardowy montaż okien to stosunkowo niedroga inwestycja. Osadzaniem okien może zająć się każda firma działająca w branży budowlanej. Przy standardowym montażu okien współczynnik przenikania ciepła wynosi od 1,5 do 1,8 W/m²K. Biorąc pod uwagę tę wartość musimy liczyć się z większymi rachunkami za ogrzewanie. Przy standardowym montażu zdecydowanie więcej ciepłego powietrza ucieka na zewnątrz i może powstawać wilgoć w pomieszczeniach. Punkt zetknięcia ramy ze ścianą stanowi newralgiczne miejsce. Od właściwego montażu zależy, czy wnętrze domu będzie narażone na większa utratę ciepła i osadzanie się wilgoci. W celu uszczelnienia okien specjaliści stosują aż trzy warstwy izolacyjne:

Wewnętrzna (folia paroszczelna) – stanowi zabezpieczenie przed przenikaniem pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku.

Środkowa (pianka poliuretanowa) – jest izolatorem termicznym i akustycznym. 

Zewnętrzna (taśma paroprzepuszczalna) – chroni przed wnikaniem wilgoci do pomieszczeń oraz umożliwia wyprowadzanie jej z wnętrza domu na zewnątrz. 

Ciepły montaż okien pozwala nie tylko zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Przeciwdziała również zawilgoceniu materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych, a co za tym idzie – zapobiega powstawaniu pleśni. Zastosowanie montażu warstwowego zapewnia wysokie parametry izolacyjne przez długie lata.

Ewe, f:Abbat1 / pixabay