Jakie urządzenia transportu bliskiego wybrać dla swojej firmy?

transport bliski droga

Wybór urządzeń transportu bliskiego dla firmy zależy przede wszystkim od rodzaju działalności, potrzeb oraz warunków, w jakich działają. Wybór jest bardzo duży, gdyż branża transportowa szybko się rozwija. Poniżej znajdziesz kilka naszych rekomendacji. 

Urządzenia i narzędzia transportu bliskiego to bardzo ważne elementy wyposażenia magazynu. W każdym obiekcie logistycznym niezbędny jest systemu transportu ze strefy przyjęć towarów do miejsca składowania, a potem do strefy wysyłek.

Od wyboru środków zależy wydajność i sprawność pracy w, która z kolei wpływa na usprawnienie obsługi towarów, obniżenie kosztów i mniejsze ryzyko ew. wypadków.

Co to są urządzenia transportu bliskiego?

Na rynku jest wiele różnych urządzeń i narzędzi pomocnych w transporcie bliskim. Każda firma może dopasować odpowiednie rozwiązania w zależności od specyfiki swojej działalności i zgodnie z konkretnymi potrzebami. 

Urządzenia transportu bliskiego to maszyny służące do transportu – na etapie składowania, obsługi i kontroli materiałów i wyrobów w procesach produkcji, magazynowania oraz ich dystrybucji.

Wykorzystuje się je w codziennej pracy w centrach i obiektach logistycznych, a także w zakładach produkcyjnych.

Urządzenia transportu bliskiego w magazynie pomagają podczas załadunku, rozładunku i przewozu towarów między poszczególnymi strefami. W każdej z nich są realizowane inne zadania, dlatego wybór urządzeń jest kluczowy dla sprawnej i efektywnej pracy.

Podstawowe urządzenia transportu bliskiego

W przypadku transportu osób, najczęściej wykorzystywanymi urządzeniami są samochody osobowe, busy, busy VIP, busy z kierowcą oraz taksówki. W zależności od potrzeb i budżetu, można wybrać różne klasy i modele pojazdów.

Jeśli chodzi o transport towarów, to popularnymi urządzeniami są ciężarówki, furgonetki, samochody dostawcze, kontenery, palety i platformy transportowe. W tym przypadku należy również brać pod uwagę wymiary i masę towarów, jakie są transportowane.

W niektórych branżach, takich jak logistyka, magazynowanie czy transport kolejowy, wykorzystywane są także wózki widłowe, podnośniki, wciągarki, podesty ruchome i urządzenia dźwignicowe. Tutaj zapoznasz się z ofertą jednej z firm.

Nowoczesne narzędzia ułatwiające pracę w branży logistycznej

Urządzenia transportu bliskiego dzielimy na automatyczne (m.in. przenośniki paletowe, przenośniki rolkowe i łańcuchowe, pojazdy sterowane automatycznie (AGV) lub autonomiczne roboty mobilne, podnośniki palet), ręczne (jak wózki paletowe lub wózki kompletacyjne) oraz urządzenia wyposażone w napęd (np. wózki widłowe, wózki wysokiego składowania i wózki do kompletacji). Pozwalają one oszczędzić czas i zwiększyć wydajność pracy.

Podsumowanie 

Ostatecznie wybór urządzeń transportu bliskiego dla firmy zależy od indywidualnych potrzeb, rodzaju transportowanych towarów lub osób oraz specyfiki pracy. Warto dokładnie przeanalizować potrzeby swojej firmy oraz dostępne na rynku rozwiązania, aby wybrać najlepsze urządzenia dla swojej działalności. Wymaga analizy potrzeb i uwarunkowań, uwzględnienia wielkości i układu magazynu oraz liczby pracowników.

Foto: pixabay