Zrzutka na zdrowie

zrzutka na zdrowie

Budżet * Zamiast na wojnę, dajcie na leczenie

My mówimy po angielsku! Kto was będzie leczył? – ostrzegali studenci medycyny z Krakowa podczas środowej manifestacji białego personelu. Jeden z lekarzy wymachiwał transparentem: „Wynagrodzenie lekarza specjalisty: Białoruś – 900 dolarów. Tutaj – 450 dolarów”. Najwyższa pora, by rządzący zastanowili się, co jest bardziej opłacalne dla budżetu – kosztowne kształcenie specjalistów dla innych państw, czy podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek?

Rządzący jak zwykle mają gotową odpowiedź: w budżecie nie ma środków na podwyżki. Ale będą, oczywiście, już wkrótce. Minister zdrowia prof. Zbigniew Religa zapewnia, że od października. Wiceminister Bolesław Piecha twierdzi, że jest już gotowy projekt ustawy gwarantujący wzrost nakładów na ochronę zdrowia o 4 mld zł. Od kiedy? Od 2007 roku. Tymczasem kolejne kraje otwierają przed polskimi specjalistami swoje rynki pracy.

A rząd – PiS-u, Samoobrony i LPR – trwoni publiczne pieniądze, ile wlezie. Zamiast „taniego państwa”, mamy nowe ministerstwa, superpolicję antykorupcyjną do specjalnych poruczeń, plan powołania Narodowego Instytutu Wychowania, dofinansowanie z budżetu do Świątyni Opatrzności Bożej i kolejne uczelnie teologiczne opłacane z naszych podatków. Gdyby tak te wszystkie wydatki zebrać, to okazałoby się, że podwyżki dla białego personelu można wprowadzić od zaraz.
Wydatki na zorganizowanie i utrzymanie trzech nowych resortów: oświaty, budownictwa oraz gospodarki morskiej – to co najmniej 600 – 700 mln zł rocznie (maleńkie Ministerstwo Sportu kosztuje 220 mln zł). Na pół roku działania CBA rząd zaplanował 70 mln zł. Narodowy Instytut Wychowania ma kosztować rocznie 11 mln zł. ŚOP – 20 mln zł. Dofinansowanie trzech kolejnych uczelni teologicznych – 12 mln zł. No i już nam się zebrało co najmniej 800 mln zł. To kwota, która potrzebna jest na podwyżki dla białego personelu na jeden kwartał. Szukajmy więc dalszych brakujących 2,4 mld zł.

Fundusz Kościelny, mający stanowić rekompensatę za przejęte w okresie PRL mienie, otrzymuje rocznie ok. 100 mln zł. Pieniądze idą m.in. na działalność charytatywną Kościoła, oświatową oraz na część składki ubezpieczeniowej niektórych księży i zakonnic.

To dość zabawne – biorąc pod uwagę, że i owe zakonnice, i księża nie są bezrobotni. Zatrudnia ich przecież Kościół! A więc to on powinien opłacać za nich składki. Tym bardziej że do biednych nie należy. Jest przecież jednym z największych posiadaczy ziemskich w Polsce, prowadzi działalność gospodarczą, otrzymuje dopłaty z Unii i… zbiera na tacę. I to nie tylko od wiernych. Także wprost z budżetu.

Tysiące duchownych pracuje – dzięki uprzywilejowanej pozycji Kościoła katolickiego – na państwowym etacie lub za państwowe pieniądze. W przedszkolach, szkołach, na uczelniach, w szpitalach, wojsku, policji, straży pożarnej, straży granicznej, więzieniach, a nawet w Biurze Ochrony Rządu. Niosą duchową posługę i nauczają religii. Czyli wypełniają misję Kościoła z budżetowej kiesy. Dość interesujące pojmowanie rozdziału państwa od Kościoła.

Ile nas to kosztuje? O dane dotyczące liczby katechetów w szkołach dość trudno. Spróbujmy to jednak policzyć. Zgodnie z danymi z Małego Rocznika Statystycznego GUS z roku 2004, mamy w Polsce ponad 15 tys. szkół podstawowych, prawie 7 tys. gimnazjów i 2,5 tys. szkół ponadpodstawowych. Razem 24,5 tys. placówek, bez liceów ogólnokształcących i ponadlicealnych. Zakładając, że w każdej z nich trzeba zatrudnić przynajmniej jednego katechetę na pełny etat, mamy już 24,5 tys. duchownych pobierających opłacane z budżetu pensje. Najniższa płaca nauczyciela (stażysty) wynosi 681 zł. Załóżmy jednak, że takie wynagrodzenie pobiera połowa katechetów, reszta to nauczyciele kontraktowi, z tytułem minimum magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego. Tacy zarabiają 1130 zł miesięcznie. Włączamy kalkulator i podliczamy: budżet państwa wypłaca im rocznie 270 mln zł.

Kapelani wojskowi kosztują budżet blisko 9 mln zł. Dołóżmy do tego wydatki na kapelanów więziennych, w straży granicznej, policji, straży pożarnej, szpitalach itp. Jeśli dodać do tego koszty utrzymania wydziałów teologicznych na uniwersytetach i dotacje dla niepublicznych szkół prowadzonych przez związki wyznaniowe, to uzbieramy na kolejny kwartał podwyżek dla białego personelu.

Udział polskich żołnierzy w misji irackiej do końca 2005 r. kosztował budżet blisko 700 mln zł. Czyli rok naszej obecności tam to 350 mln zł. A mamy zamiar wpakować się, o czym słychać coraz głośniej, w kolejną misję „stabilizacyjną” – Afganistan. Chciałoby się powiedzieć, że zdrowie najważniejsze…
Co roku na polskich drogach w wypadkach drogowych zostaje poszkodowanych ponad 70 tys. osób. Tyle samo osób ulega wypadkom przy pracy. Załóżmy, że leczenie każdej z tych osób kosztuje Narodowy Fundusz Zdrowia około 1 tys. zł. Daje to w sumie około 140 mln zł. W rzeczywistości koszty przywracania do zdrowia i rehabilitacji ofiar ludzkiej bezmyślności są znacznie większe. Dlaczego nie ponoszą ich sprawcy? Dlaczego lodziarnia X lub zakład mięsny Y, który doprowadził do zatrucia salmonellą kilkudziesięciu osób, nie płaci za ich leczenie? Dlaczego nie płaci za poskładanie połamanych nóg i rąk gmina czy spółdzielnia mieszkaniowa, która nie zadbała na czas o odśnieżenie i odlodzenie chodników?
Budżet NFZ wyniesie w tym roku 36 mld zł. Jeśli dołożyć do tego środki płynące z resortu zdrowia, obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji, a przeznaczone na ochronę zdrowia, uzbiera się około 40 mld zł. Tyle wydajemy ze środków publicznych na ochronę zdrowia. Naczelna Rada Lekarska domaga się wzrostu nakładów o 20 mld zł – do wysokości 6 proc. PKB. Dowodzi, że obecnie Polska przeznacza na służbę zdrowia tylko 3,87 proc. PKB – to najniższa wielkość publicznych wydatków na ten cel w relacji do PKB wśród krajów UE (Słowacja – 5 proc., Węgry – 5,46 proc., Czechy – 6,7 proc.). Oczywiście, oficjalnie. Bo zgodnie z danymi Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Prywatnej Służby Zdrowia, wartość polskiego rynku medycznego wynosi ok. 60 mld zł rocznie. Według tych danych dodatkowe wpływy stanowią: wydatki na leki – 10 mld zł, wydatki na prywatne wizyty u lekarzy – 4 mld zł i… łapówki – 10 mld zł. O ile zgadzam się z kwotą wydatków na prywatne lecznictwo (bo któż z nas pamięta wizytę u państwowego dentysty czy okulisty?), to suma wydatków na łapówki wydaje mi się z lekka przesadzona. Ale… Prywatnej służbie zdrowia zależy przecież na wykazaniu, że pacjenci mają pieniądze, więc mogliby nimi legalnie opłacać część usług medycznych, np. płacić za podwyższony standard, dopłacać za nowoczesne metody leczenia lub operację u profesora.
W 2006 r. składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 8,75 proc. Co oznacza, że z własnej kieszeni dopłacamy już 1 proc., bo nasz podatek dochodowy można pomniejszyć tylko o składkę w wysokości 7,75 proc. podstawy wymiaru. W 2007 r. składka osiągnie zakładany przez ustawodawców pułap 9 proc., z czego 1,25 proc. będzie pochodzić z naszej kieszeni. To ciągle niewiele, choć obecnie rządzący upierają się, że wystarczy. Tylko trzeba racjonalniej wydawać. A jeszcze kilka lat temu, gdy ustawę o kasach chorych chciała wprowadzać rządząca wówczas koalicja SLD-PSL, przekonywano wszystkich, że proponowane wówczas 11,5 proc… to za mało.
No, cóż. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Gdy trzyma się władzę i ma możliwość korzystania z jej przywilejów, okazuje się, że pieniądze można wydać zupełnie inaczej. Na przykład na stołki i stołeczki dla krewnych i znajomych królika. A służba zdrowia? Zmniejszy się liczbę szpitali, zminimalizuje zatrudnienie, część się sprywatyzuje, a za leczenie zapłacą pacjenci. I to nie tylko poprzez składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Rządzący mają dla nas także inne pomysły: dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, opłaty hotelowe, itp. Komuś się nie podoba? Droga wolna…

(*)Violetta Baran (wpis archiwalny z 2006r.) Foto:nosheep / pixabay