Kobiety w Platformie Obywatelskiej

Kobiety w PO - Ewa Kopacz

Kobiety rządzą w Platformie Obywatelskiej? Przez wiele lat mówiło się, że w partii, której liderem jest Donald Tusk, kobiety pełnią bardzo ważną rolę. Przypomnijmy sobie sylwetki wybranych z nich.

Ewa Kopacz.

To wiceszefowa grupy Europejskiej Partii Ludowej w PE, urodziła się w 1956 roku niedaleko Radomia. Mieszka w Szydłowcu, gdzie jako lekarz przepracowała wiele lat, kierowała też szydłowieckim ZOZ-em. Jako specjalizację wybrała medycynę rodzinną i pediatrię. Wiele lat pracowała jako lekarz rodzinny i pediatra, ale przepracowała także jako lekarz sądowy 15 lat. Była członkiem Unii Wolności, od 1998 roku była przewodniczącą radomskiego oddziału tej partii.

Weszła do sejmiku mazowieckiego, a w 2001 roku wystartowała z listy Platformy Obywatelskiej do sejmu. Od 2005 roku kierowała Komisją Zdrowia i była członkiem Prezydium Klubu Parlamentarnego PO. W 2014 roku desygnowana na stanowisko Prezesa Rady Ministrów, a 21 września została zaprzysiężona na urząd Prezesa Rady Ministrów. Funkcję premiera pełniła do 16 listopada 2015 roku.

Izabela Leszczyna.

Posłanka na Sejm VI i VII kadencji, od 2013 roku Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów i Pełnomocnik Rządu do spraw Informacji i Edukacji Finansowej w zakresie Budżetu, Finansów Publicznych i Instytucji Finansowych oraz Ochrony Finansów Publicznych. Dzięki niej powstała w Częstochowie Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK Mielec oraz Katowicka SSE. Starała się też o środki na rozwój częstochowskich uczelni wyższych. Jako wiceminister finansów była za przyjęciem ustaw prokonsumenckich, m.in. ustawie antylichwiarskiej.

Małgorzata Kidawa-Błońska.

Posłanka RP z Warszawy, Przewodnicząca Warszawskiej Platformy Obywatelskiej i Wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego PO. W 2001 roku wstąpiła do Platformy Obywatelskiej. W 2005 roku z listy PO została wybrana posłem z okręgu warszawskiego. W latach 2006-2013 kierowała warszawskimi strukturami Platformy Obywatelskiej. Jest członkinią Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu i przewodniczącą zespołu do spraw zapłodnienia in vitro. W 2010 roku była rzecznikiem prasowym w kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego.

Kar, f: Autorstwa Platforma Obywatelska RP from Polska – Ten plik jest fragmentem innego pliku, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44495730