Zarobki kierowców tirów w Europie

zarobki kierowców tirów

Praca kierowcy tira należy do wymagających, szczególnie na trasach międzynarodowych. Jednak czy płaca może wynagrodzić niedogodności w tym zawodzie? Jakie czynniki wpływają na wysokość zarobków?

Od czego zależą zarobki kierowców?

Jednym z czynników, który ma wpływ na wysokość pensji kierowców jest ich staż pracy. Pracownicy z większym stażem mogą liczyć nie tylko na wyższą pensję podstawową, ale również dodatki stażowe i lojalnościowe. Innym czynnikiem wpływającym na zarobki kierowców są osiągane wyniki. Pracownicy oceniani są pod kątem skuteczność (np. czy towar dotarł bez uszkodzeń), efektywności (np. brak opóźnień), oszczędności paliwa w trakcie jazdy oraz jazda bez mandatów czy wypadków. Im wyższe oceny otrzyma kierowca, tym mogą liczyć na większe premie. Pensja pracowników zależy również od zakresu obowiązków. Kierowcy, którzy mają za zadanie jedynie dostarczyć ładunek otrzymują niższe wynagrodzenie niż osoby, które odpowiadają również za ustalanie tras, przygotowywanie dokumentów czy kontrolę stanu ładunków. Ponadto liczą się uprawnienia kierowcy. Przykładowo osoby, które posiadają zezwolenie na transport ładunków ADR czy ponadnormatywnych zarabiają więcej niż kierowcy, którzy legitymują się wyłącznie prawem jazdy kategorii C+E. Równie istotnym czynnikiem wpływającym na wysokość pensji kierowcy jest długość trasy. Pracownicy, którzy realizują dalekie przewozy międzynarodowe mogą liczyć na stawkę o 20-30% wyższą w stosunku do kierowców krajowych. 

Międzynarodowy transport ciężarowy

Ile zarabiają kierowcy tirów?

Wynagrodzenie dla polskich kierowców wzrosło ze względu na większe zapotrzebowanie na rynku – istnieje do zagospodarowania ponad 100 tys. miejsc pracy dla kierowców. W 2021 roku średnia pensja pracowników w sektorze transportu międzynarodowego wynosiła 7200 zł netto, co jest wynikiem wyższym o 12% w porównaniu do 2020 roku. Stawki dla kierowców w innych krajach UE są nieporównywalnie wyższe. Najwięcej zarabiają niemieccy kierowcy – w przeliczeniu nawet 18 tys. złotych brutto. Pracownicy otrzymują również dodatki i premie. Natomiast mediana w Niemczech wynosi 13 tys. złotych brutto. Kierowcy ze Szwecji również mogą pochwalić się większymi pensjami. Obecnie średnie wynagrodzenie szwedzkich kierowców wynosi 13 tys. złotych brutto, a mediana 10 tys. złotych brutto. Ze względu na dysproporcje płac w różnych krajach europejskich, coraz więcej kierowców decyduje się na pracę u zagranicznych przewoźników, co w Polsce dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na zawodowych kierowców.

f: Skica911 / pixabay