Pisarz Roman Bratny – sylwetka

Roman Bratny

Roman Bratny to znany polski pisarz, autor m.in. książki Kolumbowie. Rocznik 20”. Poniżej prezentujemy jego sylwetkę.

Roman Bratny (prawdziwe nazwisko Mularczyk) urodził się w 1921 roku. Spędził znaczną część dzieciństwa w Konstancinie i Garwolinie, gdzie jego ojciec był oficerem kawalerii. Po przeniesieniu ojca na stanowisko szefa szkoły podchorążych kawalerii w Centrum Wyszkolenia Kawalerii przeprowadził się z rodziną, a maturę zdawał w Grudziądzu.

W 1942 roku ukończył szkołę konspiracyjną podchorążych AK. Wydawał podziemne pisma literacko-społeczne – jak „Kuźnia” i „Dźwigary”. Walczył w powstaniu warszawskim, a po powstaniu trafił do oflagu, a po powrocie do Polski tworzył pismo „Pokolenie”. W 1949 roku wstąpił do PZPR.

Bratny otrzymał nagrodę państwową II stopnia. W roku jubileuszu 45-lecia LWP 12 października otrzymał Nagrodę I stopnia Ministra Obrony Narodowej w dziedzinie literatury.

Roman Bratny zmarł w wieku 96 lat. O śmierci pisarza poinformowała jego córka Julia Bratny.

Roman Bratny – twórczość

Pisarz, autor takich powieści jak „Kolumbowie. Rocznik 20″ „Szczęśliwi torturowani”, „Na bezdomne psy”, „Śniegi płyną”, „Brulion”. Wśród kilkudziesięciu książek Bratnego najważniejsza to „Kolumbowie. Rocznik 20″, która została wydana w 1957 roku. Jest to bardzo ważna lektura w historii polskiej literatury, pierwsza duża powieść o Armii Krajowej i jej młodych żołnierzach, oparta na opowieściach przyjaciół autora.

Określenie „Kolumbowie” określało długo przedstawicieli młodego, powstańczego pokolenia. W 1970 roku zekranizował ją reżyser Janusz Morgenstern według scenariusza pisarza. Wśród innych powieści Bratnego warto wymienić m.in. „Szczęśliwi torturowani”, „Śniegi płyną”, „Brulion”, „Nagi maj”. Ostatnia książka pisarza to „Anioł w butach z ostrogami” – to opowieść autobiograficzna, prezentująca historię rodziny na tle zmieniającego się i groźnego świata.

KwK, f: Autorstwa Nieznany fotograf – Scanned from Roman Bratny: Spacer w Zoo, Czytelnik 1961., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19204972