„Trybuna” zaprasza na Kongres Rodzin – po swojemu ;-)

kongres rodzin

Katolicki kongres za pieniądze Orlenu

To już dzisiaj! W 90. rocznicę objawień fatimskich, 26. rocznicę zamachu na Jana Pawła II oraz 26. rocznicę powołania Papieskiej Rady ds. Rodziny do Warszawy zjadą obrońcy rodziny z całego świata. Na publiczny, a więc na nasz koszt, i przy wsparciu publicznych mediów. Patronuje temu nasz pan prezydent, płaci zaś PKN Orlen â?? gigant paliwowy bardzo zasłużony dla finansowania katolickich inicjatyw.

IV Światowy Kongres Rodziny, bo o nim mowa, będzie obradować do niedzieli w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Jego uczestnicy oddadzą hołd „naturalnej rodzinie”, czyli związkowi kobiety i mężczyzny jako podstawowej komórce społecznej. Będą martwić się, jak bardzo ta rodzina zagrożona jest przez proces uprzemysłowienia czy „okropne ideologie XX wieku” w rodzaju socjalizmu, feminizmu, seksualnego hedonizmu, czy świeckiego liberalizmu. „Te same siły usunęły Stwórcę ze sceny publicznej” â?? czytamy w manifeście tej imprezy.

Prorodzinni fanatycy z całego świata proponują lekarstwo na tę chorobę: „nową wizję i zbiór nowych zasad oraz celów na miarę XXI wieku oraz Trzeciego Tysiąclecia”. Ta wizja na miarę to „świat odtworzony zgodnie z zamysłem Stwórcy”. „Widzimy młode kobiety wyrastające na żony, twórczynie ogniska domowego i matki; widzimy młodych mężczyzn wyrastających na mężów, budowniczych domów i ojców”.

Wszystko to wspierają medialnie TVP i Polskie Radio, na szczęście od czasów zjazdów PZPR dobrze obznajmione z topografią Sali Kongresowej. W komitecie honorowym kongresu zasiadają m.in. Marek Jurek, Alicja Grześkowiak, pamiętna „Matka Senatu”, kard. Józef Glemp, Ewa Sowińska, rzeczniczka praw dziecka, Roman Giertych, abp Kazimierz Nycz oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Nie wiadomo, ile Orlen wpakował w to forsy, bo najwyraźniej wstydzi się o tym powiedzieć. Twierdzą, że to tajemnica handlowa, ale przyznali, że są sponsorem głównym kongresu.

Na wspomnienie starych dobrych czasów, kiedy na zlecenie rządzącej krajem Akcji Wyborczej Solidarność PKN Orlen wyłożył 52 mln zł na TV Familijną, łezka w oku się kręci. Ultraprawicowy i katolicki projekt miał być głównym medialnym zapleczem polskiej prawicy. Nigdy to nie zostało rozliczone, nigdy nikt za to nie odpowiedział. Hecę wokół Orlenu robiono tylko wtedy, gdy spółką kierowali ludzie nominowani na stanowiska w czasach SLD. Codziennie słyszeliśmy, że zagrożone było bezpieczeństwo energetyczne kraju, że Orlen oplotły tajne służby… Teraz w zarządzie Orlenu siedzi „członek ds. organizacji”, płk Krzysztof Szwedowski â?? były wiceszef Urzędu Ochrony Państwa z czasów rządów prawicy. W radzie nadzorczej Zbigniew Macioszek, wcześniej doradca pana ministra od służb Zbigniewa Wassermanna, w spółkach-córkach Orlenu są ludzie Macierewicza, a nawet jego bratanek…

Nikt nie jest oburzony, niczyje obywatelskie sumienie nie cierpi, większość prasy nie czuje się zgorszona. W Orlenie stare wróciło.

(wpis archiwalny z 2007r.) f: carmen_carbonell / pixabay