Mc Donald’s w Polsce

mc donalds

Już od 30 lat bary Mc Donald’s są w Polsce. Amerykański fast food z burgerami i frytkami podbił serca Polaków w zawrotnym tempie. To dobra okazja, by przypomnieć sobie historię tej marki.

Pierwszy lokal sieci McDonald’s w Polsce – Warszawa

Pierwszy w Polsce lokal sieci McDonald’s rozpoczął działalność 17 czerwca 1992 roku w Warszawie. Restauracja mieściła się w szklanym budynku obok popularnego Sezamu (market w centrum Warszawy) na rogu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Otwarcie pierwszego lokalu amerykańskiej w Polsce było ważnym wydarzeniem.

Było to również symboliczne otwarcie się naszego kraju na zachodni świat – zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym i kulturowym. Amerykański brand szybko otworzył restaurację tuż obok – na parterze bloku na rogu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej.

Rekord świata w liczbie transakcji w dniu otwarcia

Już w ciągu kilkunastu godzin od otwarcia restaurację odwiedziło ponad 45 tys. osób – to jak przeciętne małe miasto pod Warszawą. Wynik 13 304 ustanowiliśmy rekord świata w liczbie transakcji w dniu otwarcia. Dzisiaj McDonald’s rozwija się w Polsce na zasadzie franczyzy. W 1998 roku otwarto setną restaurację w Polsce. Firma dba o zmiany, poszerzanie oferty i rozwój – na przykład w 2008 roku nowością było McCafé Polska.

Po 30 latach działalności McDonald’s w Polsce, 13 maja 2022 roku otwarty został 500 lokal.

Jak zmieniły się ceny w Mc Donald’s?

Dzisiaj tej restauracji już nie ma. Budynek został wyburzony w 2014 roku. Pamiętacie może ówczesne ceny? By zjeść Big Maca, musieliśmy zapłacić mniej niż jedną piątą obecnej jego ceny. Warszawiacy ruszyli tłumnie, by pierwszy raz zjeść amerykańskiego Big Maca. 30 lat temu kosztował 25 tys. zł, a dodatkowo za małe frytki musieliśmy zapłacić 7 tys. zł.

Popularne były też inne kanapki, ciastka czy shaki – te ostatnie po 12 tys. zł za sztukę. Jak widać, lokal zaczął działać przed tzw. denominacją, w wyniku której z cen zniknęły cztery zera. Dzisiaj za Big Maca trzeba zapłacić 14,29 zł, za Cheeseburgera 6,07 zł, za małe frytki 8,39 zł, za McZestaw Drwala 21,40 zł, a za shake’a – 5,90 zł.

Kar, f: PublicDomainImages / pixabay