Kobiety w kosmosie

kobiety w kosmosie

Część zawodów dawniej była, a czasami nadal jest, dość hermetyczna dla kobiet – warto wiedzieć, że w kosmos latają także panie. Szczegóły na temat wybranych astronautek znajdziesz poniżej.

1969 rok – pierwszy człowiek na Księżycu

21 lipca 1969 roku Neil Armstrong postawił stopę na Księżycu jako pierwszy człowiek w historii. Słynny astronauta i dowódca misji kosmicznej Apollo 11 powiedział: ,,To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.

Tymczasem w szkole dla astronautów NASA szkoliły się następne osoby, które marzyły o locie w kosmos. Byli to jednak tylko mężczyźni. Taki stan rzeczy utrzymywał się długo, bo dopiero w 1987 roku przyjęto do tej szkoły pierwszą kobietę. Był to duży skok dla ludzkości, chciałoby się dodać.

Znane astronautki, czyli kobiety podbijają kosmos

Chcemy przybliżyć Wam sylwetki wybranych astronautek, gdyż o panach każdy co nieco słyszał i wie. Panie udowodniły, że wszędzie jest dla nich miejsce i mogą pracować równie efektywnie jak panowie.

Okresy między obecnością pierwszego mężczyzny i pierwszej kobiety w kosmosie różnią się w zależności od kraju. Podajmy przykłady. Pierwsi kosmonauci z Wielkiej Brytanii, Iranu oraz Korei Południowej to kobiety. Dla ZSRR okres między obecnością pierwszego mężczyzny a pierwszej kobiety wyniósł 2 lata, a w USA aż 22 lata. Jednak mimo że to Związek Radziecki wysłał dwie pierwsze kobiety w kosmos, na radzieckich i rosyjskich kosmonautów tylko cztery osoby to panie.

Walentina Tiereszkowa – pierwsza kobieta w kosmosie. Radziecka kosmonautka to najbardziej znana ze wszystkich kobiet w kosmosie. Była inżynierem, zdobyła też odznaki Lotnik Kosmonauta ZSSR. Wzięła udział w jednej misji kosmicznej – Wostok 6. Na orbicie spędziła niemal 3 dni.

Swietłana Sawicka. To druga kobieta w kosmosie, a także polityk, inżynier i zawodowy pilot. Była zarazem pierwszą kobietą, która wyszła w otwartą przestrzeń kosmiczną, gdzie była 3 godziny i 35 minut. Później rozpoczęła pracę naukową jako docent Moskiewskiego Państwowego Instytutu Lotnictwa. Została uhonorowana medalem Złotej Gwiazdy i tytułem Bohatera Związku Radzieckiego.

Sally Kristen Ride. Nie tylko pierwsza kobieta z Ameryki, ale też pierwsza reprezentantka LGBT+, która poleciała w kosmos. To astronautka oraz doktor fizyki. Wzięła rozwód i przez 27 lat żyła w związku partnerskim z  kobietą. Razem napisały sześć książek popularno-naukowych dla dzieci. Dopiero po jej śmierci ujawniono informację o jej orientacji seksualnej.

Kathryn D. Sullivan. Pierwsza Amerykanka, która dokonała spaceru kosmicznego 11 października 1984 roku.

Mae Jemison. To z kolei pierwsza Afroamerykanka w kosmosie – w 1992 roku wzięła udział w misji STS-47. Była inżynierem oraz lekarzem, pracowała jako badaczka medyczna oraz w obszarze programowania komputerowego. Była też oficerem służby medycznej, brała udział m.in. w misji Korpusu Pokoju w Sierra Leone i Liberii w Afryce Zachodniej.

Anna Lee Fisher. Inną astronautką amerykańską była Anna Lee Fisher. Była też chemikiem oraz lekarką w różnych szpitalach niedaleko Los Angeles. Uczestniczyła w misji STS-51-A wahadłowca Discovery. Miała dwoje dzieci razem z Willamem Fisherem, też astronautą NASA.

Shannon Lucid. Pierwsza Amerykanka, która poleciała na stację kosmiczną (1996 rok), a także pierwsza kobieta w kosmosie urodzona w Chinach. Jako pierwsza pani była po raz trzeci, czwarty i piąty w locie kosmicznym. To również pierwsza kobieta, która była więcej niż dwa razy w kosmosie.

fot. WikiImages / Pixabay