Śmiertelne wypadki drogowe – statystki

śmiertelność na drodze

Mimo że najbezpieczniej jest na drogach Unii Europejskiej, Polska zajmuje 3. miejsce od końca pod względem bezpieczeństwa. Jesteśmy tym samym na czele w statystykach śmiertelnych wypadków w UE.

Bezpieczeństwo drogowe w Unii Europejskiej

Dane opublikowane przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) jasno pokazują, że na drogach w Unii Europejskiej jest najmniej wypadków (głównie w Szwecji), a najwięcej w krajach Afryki. Polska nie wypada jednak w tym rankingu dobrze, mimo że należy do UE.

ACEA publikuje każdego roku raport o przemyśle motoryzacyjnym (por. „Automobile Industry Pocket Guide 2021-2022”). Można w nim znaleźć informacje również na temat bezpieczeństwa na drogach oraz dane na temat śmiertelnych ofiar wypadków drogowych.

Bezpieczeństwo na drodze w Polsce

Najbezpieczniej jest w Szwecji, a najniebezpieczniej w Rumunii. Polska w statystykach śmiertelnych wypadków jest trzecia od końca w Europie. Nie jest to dobry wynik, ale dodajmy, że jednak liczba ofiar zmniejszyła się w ostatniej dekadzie zarówno w całej UE, jak i w Polsce. Ostatnia dekada przyniosła wzrost bezpieczeństwa. Liczba ofiar śmiertelnych na drogach spadła w Europie w latach 2007-2019 o 43,5 procenta – trzeba też dodać, że wzrosła o około 1/5 liczba samochodów.

Przeglądając statystyki wypadków drogowych, które przygotowuje Wydział Opiniodawczo-Analityczny Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, odnotowano w 2020 roku 23 540 wypadków na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu. Stosunkowo duże w naszym kraju jest też zagrożenie powodowane na drogach przez pijanych kierowców.

W Polsce ginie mniej osób na drogach niż przed dekadą. W 2019 roku było 77 ofiar na milion Polaków (ofiary śmiertelne). W 2020 roku – 65 osób, ale ze względu na pandemię covid-19 trudno go porównywać z poprzednim ze względu na z pewnością mniejszy ruch. Do europejskiej średniej zdecydowanie dużo nam mimo wszystko brakuje, sytuacja wymaga zdecydowanej poprawy.

fot. Alexas_Fotos / Pixabay