Lobbysta napisał ustawę dla Palikota, a prywatna firma ma zarobić

Janusz Palikot

Komisja Przyjazne Państwo, stworzona przez Janusza Palikota, uchwaliła ustawę, dzięki której może zarobić jedna z prywatnych firm – jak donosi tvp.info. Co na to Palikot?

W tempie błyskawicznym i niemal bez dyskusji komisja Przyjazne Państwo, stworzona przez Janusza Palikota, przyjęła projekt nowelizacji ustawy o odpadach medycznych. Według źródła – tvp.info – została napisana przez przedsiębiorcę, który przedstawił się jako przedstawiciel organizacji walczących z dioksynami.

Nowelizacja ustawy w prywatnym interesie lobbysty

Ustawę napisał, jak podaje tvp.info, Arkadiusz Tułecki – lobbysta, którego firma Serwimed zajmuje się sterylizacją odpadów medycznych. Dlaczego właśnie jemu zależało na tym projekcie? Otóż bez nowelizacji tej ustawy krakowska firma Tułackiego nie mogłaby prosperować i zarabiać. Dzięki niej ta prywatna firma lobbysty może zyskać duże pieniądze, a zatem leży to w jego interesie.

Palikot zaprzecza doniesieniom tvp.info

Janusz Palikot zaprzecza tym doniesieniom. Uważa, że jest dokładnie odwrotnie i w ten sposób walczymy z monopolem. Dodaje, że każdy projekt ustaw trafia następnie do sejmowych komisji, które zajmują się nimi od strony merytorycznej. Według posła dotychczas obowiązujące przepisy dają monopol na utylizację odpadów medycznych. Dodaje, że to lobby spalarni nie chce dopuścić do zmian w prawie.

Koniec z monopolem

Palikot przekonuje, że komisja złamała monopol, który rządzi już od wielu lat w biznesie utylizacji odpadów medycznych. Prace komisji Przyjazne Państwo to szansa też dla innych podmiotów na rynku utylizacji, które chcą wprowadzić alternatywne metody utylizacji odpadów medycznych.

Podkreśla, że bardzo ważne są merytoryczne argumenty, które są za zniesieniem monopolu spalarni. Korzyści odczuje każdy, bo ceny usług za utylizację powinny spaść, gdy grupa wykonawców takich usług będzie szersza, gdyż w ten sposób zwiększy się też konkurencyjność.

Kar, foto: Autorstwa Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41218237