Nadużycia seksualne w kościele

nadużycia seksualne w kościele

Od 2002 roku archidiecezja bostońska wypłaciła odszkodowania ofiarom nadużyć seksualnych księży – łącznie 151 mln dolarów. Taką informację podano w sprawozdaniu finansowym arcybiskupstwa. 

Kościół zapłaci odszkodowania ofiarom nadużyć

Ofiary przestępstw seksualnych dokonanych przez osoby duchowne nareszcie mają otrzymać odszkodowanie. Po ujawnieniu skandalu przekazano też, że od 1950 roku zarzut pedofilii postawiono około 4500 duchownym. Ich ofiarami było ponad 11 tysięcy osób, głównie chłopców. W Stanach Zjednoczonych odszkodowania wypłacone ofiarom molestowania seksualnego przez zakony i diecezje wyniosły ponad 3 miliardy dolarów i doprowadziły do bankructwa niektórych diecezji.

Spóźniona sprawiedliwość?

Nadużycia seksualne w Kościele katolickim okazują się być częste – odnotowano wiele przypadków wykorzystywania seksualnego przez katolickich księży, zakonników i innych duchownych na całym świecie, m.in. w Kanadzie czy USA. Sprawy o dużym zasięgu i rozgłosie odbyły się w aż ponad 20 państwach, m.in. w Australii, Argentynie, Belgii, na Filipinach, w Polsce, we Francji, Irlandii, w Meksyku czy w Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii. Bardzo dużo przypadków ujawniono również w innych krajach mimo prób ich tuszowania i ukrywania problemu, w tym m.in. niszczenia dowodów. 

O próbach ukrycia seksualnych skandali obwiniano głównie hierarchów Kościoła katolickiego, różnych kardynałów, biskupów i papieży. Również Jana Pawła II za wspieranie osób duchownych, którym zarzucano pedofilię, mocno skrytykowano. Podobnie jak i jego następcy, Benedykta XVI, który również nic z tym tematem nie zrobił.

KwK, f: Amplitudy / pixabay